Czy cyfrowe notatki są gorsze?

Co jakiś czas pojawiają się pytania, czy cyfrowe notatki mogą być dla nas tak samo przydatne, jak te wykonywane ręcznie. Różnice może być znaczna, zwłaszcza jeśli ruch pomaga nam zapamiętywać. Jednak są dziś urządzenia, które pozwalają nam pisać od razu cyfrowo, na przykład tablety albo iPady, ale nawet pisanie w edytorze tekstu wielu osobom może sprawdzić się lepiej, niż gryzmolenie długopisem.

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do uczenia się z ręcznie napisanych notatek, to przerzucenie się na robienie ich w wersji cyfrowej może okazać się niewykonalne. Być może lubisz przepisywać notatki ręcznie albo wykonywać je w formie map myśli, a wtedy nie ma raczej opcji, żebyś czuł się dobrze, wykonując cyfrowe notatki, nie mówiąc już o uczeniu się z nich. Poza tym dla wielu osób ręczne pisanie jest znacznie szybsze i przyjemniejsze, do tego nie trzeba wpatrywać się w ekran i męczyć dodatkowo oczu. Ręczne notatki nie są niczym złym i nie świadczą o tym, że nie radzimy sobie z technologią.

Cyfrowe notatki nie muszą przyjmować postaci ciągłego tekstu w jednej kolumnie, bez akapitów i nagłówków. Zależnie od tego, jakiego programu używamy, możemy nawet kupić sobie tablet i pisać ręcznie w dokumencie. Zależnie od tego, jaką formą notatek preferujemy, inaczej powinny wyglądać nasze notatki. I na pierwszym miejscu nigdy nie wolno nam postawić estetyki takich notatek, tylko ich funkcjonalność. Jeśli każdy temat będzie w innym kolorze, wszędzie będą eleganckie zdjęcia i do wszystkiego będą linki, będzie to na pewno ładnie wyglądało, ale my zapewne z niczego z tych dodatków nie skorzystamy.

Cyfrowe notatki nie są gorsze, o ile potrafimy dojść dobrze z nich korzystać i podejście do nich w taki sam sposób, w jaki podchodzimy do notatek tradycyjnych. Jeśli przejście na notatki cyfrowe będzie dla nas tylko pretekstem do tego, żeby wyżyć się twórczo, to lepiej zostać przy standardowym modelu. Tracenie czasu na idealne dopieszczanie notatek zupełnie mija się z celem, a niestety często decydujemy się na notatki cyfrowe tylko dlatego, że w internecie widzieliśmy ich ładne zdjęcia i stwierdziliśmy, że też możemy sobie takie robić. To czasochłonne, a do tego nie przekłada się na jakość naszej nauki.