Usługi chmurowe w modelu PaaS – jakie mają zalety?

Rozwiązania chmurowe cieszą się od lat dynamicznie rosnącą popularnością. Warto wiedzieć, że mogą one być oferowane w kilku modelach. Jednym z nich jest PaaS. Na czym dokładnie polega oferowanie usług chmurowych w ramach tego modelu? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest chmura publiczna?

Public cloud, czyli chmura publiczna, to wyspecjalizowana usługa pozwalająca na uzyskanie dostępu do zasobów IT bez konieczności samodzielnego utrzymywania serwerów. Zewnętrzny dostawca usługi hostuje zasoby w ramach swojej infrastrukturze i ma za zadanie nimi zarządzać. Atutem cloud computingu jest wysoki poziom wydajności, bezpieczeństwo oraz możliwość znacznego ograniczenia kosztów. Usługi chmurowe mogą być oferowane w różnych modelach: IaaS, PaaS oraz SaaS.

PaaS, czyli Platform as a Service

Platform as a Service – platforma jako usługa – to taki rodzaj świadczenia usług chmurowych, w którym dostawca zobowiązany jest do dostarczenia klientowi kompleksowej platformy systemowej, na której będzie można korzystać z aplikacji. Model PaaS wykorzystuje się najczęściej przy projektowaniu aplikacji webowych w gotowych środowiskach systemowych. Dzięki temu cały proces tworzenia oprogramowania przebiega zdecydowanie sprawniej i wygodniej, co doceniają deweloperzy.

Zadaniem dostawcy jest bieżące aktualizowanie systemu oraz wsłuchiwanie się w potrzeby klienta. Musi on również rozwiązywać problemy zgłaszane przez użytkowników. Zadaniem klienta jest w tym przypadku umieszczanie kodów aplikacji w gotowych środowiskach oraz zarządzanie danymi.

Dostawca musi administrować systemy operacyjne, bazy danych i oprogramowanie. Poprzez skorzystanie z modelu PaaS zyskujemy bardzo łatwy i szeroki dostęp do ogromnej liczby funkcjonalności, co stanowi ogromny atut. Warto nadmienić, że w przypadku PaaS można też otrzymać dostęp do usług w zakresie uczenia maszynowego (machine learning) a także big data.

Inwestycja w PaaS przynosi wiele korzyści, takich jak:

  • oszczędność pieniędzy,
  • oszczędność czasu,
  • ogromna wydajność i niezawodność,
  • możliwość skupienia się na tworzeniu aplikacji.