USB czy mini jack? Jakie słuchawki wybrać?

Najczęściej pojawiającym się dylematem podczas wyboru słuchawek jest ich złącze. W poniższym artykule znajdują się najważniejsze informacje, które pomogą dokonać właściwego zakupu.

Źródło dźwięku

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość dźwięku jest karta dźwiękowa w płycie głównej komputera. Podstawowy układ dźwiękowy oferuje dość marne wrażenia i często budzi rozczarowanie. Zdecydowanie lepsze efekty są odczuwalne w droższych płytach dźwiękowych, znajdujących się przeważnie w modelach gamingowych.

Na szczęście istnieje prosty sposób na rozwiązanie kwestii słabej karty dźwiękowej. Wystarczy postawić na zewnętrzny model, który zdecydowanie poprawi jakość dźwięku.

Jeśli użytkownik nie czuje się na siłach lub ma wątpliwości co do montowania osobnej karty dźwiękowej bezpośrednio na szynach płyty głównej, to warto rozważyć zewnętrzne układy dźwiękowe, urządzenia typu DAC oraz wzmacniacze dźwięku łączone z komputerem za pomocą kabla USB. Najtańsze modele można kupić w granicach 150 zł, a lepsze od 300 zł.

W obu przypadkach wiodącymi producentami na rynku w dziedzinie dźwięku jest Creativ oraz Asus i to na ich produktach najlepiej jest się skupić.

Słuchawki ze złączem USB

Słuchawki USB pozwalają ominąć wszystkie kwestie z kartą dźwiękową czy dodatkowymi urządzeniami zewnętrznymi. Wystarczy podłączyć kabel do komputera, aby cieszyć się wyjątkowymi doznaniami.

Miłym dodatkiem do słuchawek USB jest również oświetlenie RGB, którym można sterować za pomocą oprogramowania, które zazwyczaj jest do nich dołączone. Dla niektórych użytkowników istotnym elementem będzie mikrofon, który w słuchawkach USB będzie działać znacznie lepiej ten oferowany przez słuchawki ze złączem mini jack.

Taki rodzaj słuchawek można kupić już w granicach 150 zł.

Słuchawki ze złączem mini jack[

Jest to wybór idealny dla osób, które mają wysokiej jakości kartę dźwiękową lub zewnętrzny układ dźwiękowy. Oferują przyjemne doznania, chociaż mikrofon będzie z nich odrobinę słabszy niż w słuchawkach na USB.

Najtańsze modele można kupić już od 100 zł.

Hybryda USB i mini jack 3,5 mm

Ostatni rodzaj headsetu dostępny na rynku. Rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które nie mogą zdecydować się pomiędzy USB a mini jackiem. Kabel hybryd zakończony jest standardowym złączem mini jack 3,5 mm, ale w zestawie dołączony został adapter USB będący niezależnym układem dźwiękowym. W ten sposób można w łatwy sposób korzystać z obu rozwiązań i zmieniać je według własnych chęci.

Wybór słuchawek

Szukając dla siebie idealnego rozwiązania wystarczy kierować się powyższymi wskazówkami. Słuchawki ze złączem mini jack 3,5 mm powinny wybrać osoby posiadające wysokiej klasy karty dźwiękowe ze wzmacniaczami lub zewnętrzne układy dźwiękowe.

Słuchawki USB doskonale sprawdzą się u osób z podstawowym układem dźwiękowym oraz potrzebującym dobrego mikrofonu. Miłym dodatkiem jest także możliwość sterowania podświetleniem RGB.

Osoby, które wciąż nie mogą zdecydować się pomiędzy słuchawkami mini jack i USB z pewnością będą zadowolone z hybrydowego headsetu.