Pojemny dysk przenośny do domu — jaki model opłaca się kupić?

Dysk przenośny do domu przydaje się zawsze — nawet jeżeli masz na nim przechowywać tylko najważniejsze dokumenty i projekty. Takie dyski są o wiele bezpieczniejsze i lepiej chronią dane, a dodatkowo masz je zawsze pod ręką. Jednak przy wyborze przenośnego dysku twardego pojawia się wiele pytań o optymalną pojemność. Jaki dysk uznawany jest za najpojemniejszy? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem tego urządzenia do domu i pracy.

Przenośny dysk i pojemność. Jaką liczbę GB wybrać?

Pojemność to pierwsze, na co zwracamy uwagę, podczas kupowania dysku przenośnego do domu. Pamięć i jej wielkość jest oczywiście bardzo istotna, ponieważ wpływa na to, jak praktyczny okaże się dysk przenośny, czy będzie miał wystarczająco dużo miejsca i jakie pliki będziesz mógł na nim przechowywać.

Dyski przenośne w 2022 roku są dostępne w o wiele większych pojemnościach niż jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Kiedyś popularny był dyski 100, 256 i 500 GB. Obecnie ciężko znaleźć urządzenia mniejsze niż 500 GB, ponieważ zostały wyparte przez pendrive’y, których pojemność już przekroczyła 200 GB.

W dzisiejszych czasach jednym z najpojemniejszych urządzeń jest dysk przenośny 2 TB. I chociaż są dostępne modele o większej pojemności, to nie zawsze opłaca się w nie inwestować. Dlaczego? Cena największych przenośnych dysków jest zaporowa, niezbyt opłacalna i dla wielu osób również nieosiągalna. Jeśli zatem szukasz naprawdę pojemnego dysku, pamięć 2 TB sprawdzi się idealnie.

Jaka pamięć przenośna będzie najlepsza? Krótko o innych parametrach

Pojemność dysku to tylko jedna strona medalu. Zdecydowanie musisz zastanowić się także nad innymi parametrami. Na początku rozważ rodzaj dysku. Do wyboru masz starsze i tańsze modele HDD oraz nowoczesne, szybkie i wytrzymałe modele SSD. Rodzaj dysku ma istotny wpływ na cenę, ale również komfort użytkowania i wydajność. Zdecydowanie warto do niego dopłacić.

Zwróć uwagę zatem na rodzaj interfejsu oraz jego prędkość, a także samą szybkość odczytywania i zapisywania danych. W tym wypadku sięgaj po modele z jak najwyższymi parametrami, dzięki czemu błyskawicznie załadujesz pliki i uruchomisz z poziomu dysku nawet gry i programy — bez instalowania ich na komputerze i bez niepotrzebnego marnowania miejsca.

Podsumowanie

Dyski przenośne o dużej pojemności (np. 2 TB) to niezbędny gadżet dla osób, które szukają funkcjonalnego modelu na lata. Warto zaznaczyć, że pojemność 2 TB to również dość opłacalny zakup w porównaniu z jeszcze większymi modelami, których cena bywa poza zasięgiem wielu osób. Jednak na potrzeby domowe, ale również zawodowe, już dysk powyżej 1 TB sprawdzi się świetnie.

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.