Drony – branża, która za kilka lat podwoi swoją wartość

Rozwój technologiczny na świecie sprawia, że co jakiś czas powstają nowe branże. Z biegiem czasu tworzone są dla nich normalizujące przepisy, które zwiększają przejrzystość i zasady działania a branży, co korzystnie wpływa na przyciąganie inwestorów. Jedną z takich branż ostatnich lat, są drony i wszystko, co z nimi związane.

Drony – produkcja, serwis, usługi

Zanim drony zyskały na komercyjnej popularności i stały się narzędziami pracy cywilnego świata, służyły głównie w celach militarnych. I nie tylko wywiadowczych, ale i jako skuteczna broń na dużą odległość.

Drony, w przepisach określane jako bezzałogowe statki powietrzne (BSP), już dawno opanowały miejską przestrzeń powietrzną. Konieczność napisania przepisów pozwoliła nie tylko opanować korzystanie z tych urządzeń obecnie wymagające pozwoleń, ale i stworzyła nową branżę – szkolenia do obsługi BPS-ów.

Współcześnie wykorzystuje się je w wielu dziedzinach życia. Mogą skutecznie badać jakość powietrza i wykrywać domy, w których pali się śmieciami, wspomagają branżę fotograficzną oraz video, dokonują specjalistycznych pomiarów czy oględzin terenów, pomagają dokonać obserwacji trudno dostępnych miejsc. W kolejce czekają usługi dostarczania paczek i zakupów dronami. Drony mogą nie tylko służyć w komercyjnych usługach, ale i pomóc ratować ludzkie życie, zadbać o przyrodę czy nasz klimat.

Obecnie rynek dronów jest wart około 26,3 mld USD (rok 2021). Według analityków Drone Industry Insights branża ma rosnąć nawet w okolicach 9,4% rocznie i osiągnąć pułap 41,3 mld USD. Podwojenie wartości branży w przeciągu kilka lat wydaje się więc nieuniknione, co z punktu widzenia inwestorów jest bardzo atrakcyjnym argumentem. Tendencja wzrostowa jest dostrzegalna na wszystkich kontynentach, ale największe wzrosty można zaobserwować na rynku azjatyckim, europejskim i północno-amerykańskim.

Jeżeli chodzi o branżę dronów, to można ją podzielić na 4 główne segmenty. Firmy związane z produkcją tych pojazdów, dostawcy oprogramowania, przedsiębiorstwa obsługujące naprawy i serwis BSP oraz wszelkiego rodzaju usługi komercyjne, wykorzystujące możliwości dronów (szkolenia, foto, video, pomiary itd.).

Branża dronów z zainteresowaniem inwestorów

Wszystko, co przynosi niemałe pieniądze, a do tego konsekwentnie się rozwija, szybko przyciąga inwestorów. Kuszeni atrakcyjnymi stopa zwrotu, rosnącą wartością przedsiębiorstw czy dużymi zyskami (generującymi dywidendy w spółkach giełdowych), chętnie lokują swoje środki w tej dziedzinie.

Wśród spółek giełdowych z branży „droniarskiej”, przeważają te produkujące pojazdy, oprogramowanie do nich lub zajmujące się serwisem tego sprzętu. Niestety chcąc zainwestować w tę branżę, musimy swój wzrok jako inwestorzy skierować wyłącznie na zagraniczne spółki. Na polskiej giełdzie znajdziemy jedynie spółkę Softblue, której produkcja drona badającego jakość powietrza, jest tylko jedną z gałęzi działalności. Zdecydowanie lepsze giełdowe kąski znajdziemy wśród firm amerykańskich, kanadyjskich czy np. francuskich.

Giełdowe spółki związane z branżą dronów i kraje, z których pochodzą:


• Ehang Holdings (Chiny),
• Draganfly (Kanada),
• Deveron UAS (Kanada),
• Drone Delivery Canada (Kanada),
• Drone Volt (Francja),
• Parrot (Francja),
• Delta Drone (Francja),
• ACSL (Japonia),
• Nordic Unmanned (Norwegia)
• AeroVironment (USA),
• AgEagle (USA),
• Red Cat Holdings (USA),
• UAV Corp (USA).