Dysk przenośny SSD 1 GB. Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Zdaniem wielu osób najbezpieczniej dane przechowywać na dysku wewnętrznym komputera lub w przestrzeni na dane w tzw. chmurze. Czy aby na pewno? Komputery narażone są na ataki hakerskie, podobnie jak serwery zajmujące się składowaniem danych, a dysk zewnętrzny SSD możemy zabezpieczyć hasłem i po prostu odłączyć od urządzenia podłączonego do sieci. Jakie jeszcze zalety mają dysku przenośne SSD?

Szybki, bezpieczny i wytrzymały?

Bezpieczeństwo danych to nie tylko ich ochrona przed nieautoryzowanym dostępem, ale odpowiednie zabezpieczenie samego magazynu danych przed uszkodzeniem fizycznym. Zarówno pierwszy scenariusz, jak i możliwość utraty danych poprzez uszkodzenie nośnika, to dla użytkownika ogromna strata. Bywa, że na dyskach zapisujemy ważne, poufne dane, które nie mogą wejść w posiadanie osób trzecich. Jeśli są to ważne faktury, dokumenty, a nawet jedyna kopia cennych zdjęć rodzinnych, ich utrata może być bardzo bolesna.

Nowoczesne dyski przenośne SSD np. Samsung T7 Shield oferują kilka poziomów ochrony. Z jednej strony dane można zabezpieczyć hasłem szyfrowanym przy pomocy AES 256-bit, z drugiej strony chroni je mocny, metalowy korpus. Wytrzymała obudowa sprawia, że z dysku możemy korzystać nawet w trudnych warunkach pogodowych i bez obaw przechowywać go np. w plecaku, wraz z innymi urządzeniami bez obaw o jego uszkodzenie. Oczywiście zewnętrzny dysk SSD o pojemności 1 TB lub nawet 2 TB, możemy bez problemu podłączyć do używanych na co dzień sprzętów tj. komputerów Mac i PC z systemem Windows, urządzeń z systemem Android czy konsol do gier oraz telewizorów.

Jakby tego było mało, najważniejsze i najbardziej poufne dane możemy zabezpieczyć własnym odciskiem palca w modelu Samsung T7 Touch. Dostęp do danych? Dotknij czytnika podświetlanego na niebiesko, aby dane stały się dostępne. Oprócz prawowitego użytkownika nikt nie uzyska dostępu do zapisanych plików, filmów, zdjęć itp. To zupełnie nowy wymiar bezpieczeństwa prywatnych danych. Oczywiście aby wszystko przebiegało sprawnie i bezproblemowo, producent zadbał o odpowiednie oprogramowanie. Aby ułatwić ustawienie hasła, odcisku palca oraz aktualizację do najnowszych wersji oprogramowania sprzętowego, dysk przenośny SSD Samsung T7 Touch wyposażono w udoskonalone oprogramowanie dedykowane do komputerów PC z systemem Windows, komputerów Mac, jak również tabletów i smartfonów z systemem Google Android.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.